גמילה מקנאביס: מיתוסים הרסניים וחלון הזדמנויות קצר לריפוי

Byדרסנר

יונ 2, 2022

גמילה מקנאביס​

אומרים שקנאביס זה "סם קל", שאין צורך להיגמל ממנו כי אי אפשר להתמכר אליו, כי הוא בטוח לשימוש. אבל המציאות מראה שנושא גמילה מקנאביס היא החלטה גדולה ומורכבת שתלויה בחלון הזדמנויות לא ארוך.

אם אתה קורא מאמר זה, יש סיכוי שאתה נמצא שם. שנובט בך גרעין של החלטה לעשות שינוי ענק ולאחוז מחדש בבטחה בהגה של חייך. חלון ההזדמנויות לא גדול והיכולת להחזיק לאורך זמן באמונה בשינוי קשה מאד. אם אתה מרגיש שאתה שם עליך לפעול במהירות, לפני שחלון ההזדמנויות ייסגר. עליך להגיע בהקדם למקום שיוכל לעזור לך להבין את החוויה בה אתה נמצא ולעבור שלב.

ממש לא "סמים קלים": על הקשר בין סביבתו של המכור לגמילה מקנאביס

בשונה מסמים אחרים, המוכנות להכיר ולהתמודד עם הבעיה כשמדובר בהתמכרות לקנאביס היא מורכבת בהרבה, דווקא בשל העבודה שהשימוש בקנאביס לא נתפס על ידי החברה כממכר או מסוכן. בשונה משימוש מוגבר בסמים אחרים או באלכוהול, לעתים רחוקות סביבתו של האדם תהיה ערה לבעיה בשלב מוקדם. זאת בשל האמונה הרווחת כי קנאביס הוא סם "טבעי", "קל", ואפילו "בריא לשימוש". התפתחות השיח על השפעותיו החיוביות של הקנאביס על בריאות האדם והעיסוק המוגבר בלגליזציה רק מגביר את הבעיה. אלו תפיסות הרסניות שמטשטשות את פוטנציאל ההתמכרות ואת הסבל של המכורים והופכות את בעייתם לשקופה. בלי שהחברה תהיה מודעת לבעיה, גמילה מקנאביס הופכת לקשה הרבה יותר.

רק כאשר הסימפטומים של התמכרות לקנאביס מחמירים, הסביבה מתחילה לשים לב למצב ומנסה לגרום לאדם המכור לקבל עזרה. במקרים רבים בשלב זה, זה מעט מדי מאוחר מדי. האדם המכור נשאב עמוק לתוך ההתמכרות וגמילה מקנאביס הוםכת להיות דבר מורכב שדורש הרה יותר מרק הכרה בבעיה. המכור מפתח תלות פסיכולוגית עמוקה בסם, וכל אדם שישקף לו את הבעיה ייתפס בעיניו כאדם שלילי שגורם לו להרגיש רע עם עצמו ועם הרגליו. כך, האדם שרק רוצה לעזור, ימצא את עצמו באופן פרדוקסלי, מורחק.

האמינו בשינוי: גמיל מקנאביס היא קשה, אבל אפשרית

אך למרות הקושי, לא הכל אבוד. גם חלון הזדמנויות שנסגר יכול להיפתח שוב, וכאשר זה קורה, יש לתפוס אותו מהר. גמילה מקנאביס היא פעולה לא קלה, אך אפשרית. יש להתייחס אליה כאל כאב בר טיפול. אין סיבה לחכות שהכאב יתפתח לבעיה רפואית של ממש, יש להתייחס אליו כשהוא עוד קטן ובר שינוי. גשו לקבל עזרה עוד היום. גמילה מקנאביס היא לא חלום בלתי אפשרי. אתה לא חייב לסבול. עליך להאמין ביכולת שלך לאחוז שוב בחייך. אתה מסוגל.​

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן