הזעת יתר

Byדרסנר

ספט 15, 2023
הזעת יתר

טיפולי הזעת יתר – הבנת אפשרויות ומציאת הקלה

הזעת יתר, היא מצב המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. בין אם מדובר בטפטוף זיעה בבית השחי או בטפטוף של כפות הידיים, ההשפעות של הזעת יתר יכולות להיות גם לא נוחות פיזית וגם מטרידות רגשיות. בעוד שכולם מזיעים – זהו תפקוד גופני טבעי שעוזר לווסת את טמפרטורת הגוף – אלו עם הזעת יתר חווים זאת במידה חריגה, לעתים קרובות באזורים ספציפיים כמו כפות הידיים, הסוליות, בתי השחי או הפנים.

למרבה המזל, קיימות אפשרויות טיפול רבות לסובלים מהזעת יתר. מאמר זה מתעמק בטיפולים אלו, ומציע מבט מקיף על מה זמין וכיצד הם פועלים.

נוגדי זיעה

אנטיפרספירנטים ללא מרשם: רוב האנשים מכירים את נוגדי הזעה, המשמשים בדרך כלל להפחתת הזעה בבית השחי. לסובלים מהזעת יתר קלה, תרופה נגד הזעה רגילה ללא מרשם עשויה להספיק. הם פועלים על ידי יצירת פקק זמני בתוך צינור הזיעה, ומפחית את כמות הזיעה המגיעה אל פני העור.

אנטי-פרספירנט בחוזק מרשם: עבור אלו עם הזעה חמורה יותר בבית השחי, ייתכן שיהיה צורך באנטי-פרספירנט חזק יותר, בעל מרשם. מרכיב נפוץ אחד באנטי-פרספירנטים אלה הוא אלומיניום כלוריד hexahydrate. זה עובד בצורה דומה לאנטי-פרספירנטים OTC אבל הוא הרבה יותר חזק.

תרופות עבור הזעת יתר

תרופות דרך הפה: תרופות אנטיכולינרגיות, כגון גליקופירולאט, יכולות לעזור על ידי מניעת הפעלת בלוטות הזיעה. תרופות אלו פועלות על ידי חסימת נוירוטרנסמיטר הנקרא אצטילכולין, המעורב בהפעלת בלוטות הזיעה. עם זאת, הם עלולים לגרום לתופעות לוואי כמו יובש בפה, ראייה מטושטשת ואצירת שתן.

הזרקות בוטוקס: בוטולינום טוקסין (בוטוקס) הוא טיפול המאושר על ידי ה-FDA ל- הזעת יתר בבית השחי. כאשר הוא מוזרק לאזורים הפגועים, הוא חוסם זמנית את העצבים המעוררים הזעה. התוצאות יכולות להימשך מספר חודשים, אך לעיתים קרובות יש צורך בטיפול חוזר.

יונטופורזה

יונטופורזה היא הליך המשתמש במכשיר רפואי כדי להעביר זרם חשמלי מתון דרך המים ופני העור. תהליך זה משמש לעתים קרובות לטיפול בהזעת יתר של כפות הידיים והסוליות. מטופלים מניחים את ידיהם או רגליהם במגשים רדודים מלאים במים בזמן שמכשיר שולח זרם מתח נמוך דרך המים. המנגנון שמאחורי יעילותו אינו מובן במלואו, אך מאמינים כי הזרם החשמלי וחלקיקי המינרלים במים פועלים יחד כדי לעבות מיקרוסקופית את השכבה החיצונית של העור, ולחסום את זרימת הזיעה אל פני השטח. פגישות הטיפול נמשכות בדרך כלל 20-30 דקות וייתכן שיהיה צורך לחזור עליהן מספר פעמים בשבוע לפני השגת התוצאות הרצויות.

תרמוליזה במיקרוגל (miraDry) לטיפול הזעת יתר

miraDry הוא טיפול לא פולשני המשתמש בטכנולוגיית מיקרוגל כדי למקד ולחסל את בלוטות הזיעה והריח בבית השחי. ברגע שהבלוטות האלה נהרסות, הן לא צומחות בחזרה, מה שמספק פתרון ארוך טווח להזעת יתר בבית השחי. התהליך כרוך בדרך כלל בהרדמה של אזור בית השחי, ולאחר מכן משתמשים במכשיר ה-miraDry לטיפול באזור. טיפול זה לא רק מפחית זיעה אלא גם מפחית שיער וריח בבית השחי.

פרוצדורות כירורגיות

סימפתקטומית חזה אנדוסקופית (ETS): ETS הוא הליך כירורגי שבו נחתכים או מהדקים את העצבים הסימפתטיים האחראים להפעלת בלוטות הזיעה. הוא משמש בעיקר לטיפול בהזעת יתר חמורה בכף היד, אך ניתן להשתמש בו גם להזעת בית השחי או הפנים. למרות שזה יכול להיות יעיל מאוד, ETS קשור גם לסיבוכים פוטנציאליים כמו הזעה מפצה (הזעה מוגברת בחלקים אחרים של הגוף).

כריתה כירורגית: במקרים חמורים של הזעת יתר בבית השחי שבהם טיפולים אחרים נכשלו, ניתן להסיר את בלוטות הזיעה בניתוח. שיטה פולשנית זו מספקת הקלה לאורך זמן אך עלולה להוביל לצלקות.

אורח חיים ותרופות ביתיות עבור הזעת יתר

עבור חלקם, שינויים בשגרת היומיום ובהרגלים יכולים לעזור בניהול התסמינים. כמה הצעות כוללות:

– לבישת בגדים נושמים: בחרו בסיבים טבעיים כמו כותנה.

– שימוש במגן בית השחי: אלו עוזרים להגן על הבגדים מפני זיעה ויכולים לספוג לחות עודפת.

– התרחץ מדי יום: זה עוזר לשמור על כמות החיידקים על העור שלך, ומפחית ריחות.

– הימנע ממזונות חריפים ומקפאין: שניהם יכולים לעורר את בלוטות הזיעה.

סיכום

הזעת יתר יכולה להיות מצב מאתגר ומביך לחיות איתו, אבל עם ההתקדמות בטיפולים רפואיים ובטכנולוגיה, יש תקווה למי שמחפש הקלה. בין אם בוחרים בשינוי אורח חיים פשוט או שוקלים התערבויות כירורגיות, חיוני לעבוד עם איש מקצוע בתחום הבריאות שמבין בהזעת יתר ויכול להדריך מטופלים לקראת הטיפול הטוב ביותר לצרכיהם האישיים.

הזעת יתר

רה-ביוטי Re:Beauty מרכז אסתטיקה נותנים מענה לפתרונות לא כירורגיים להזעת יתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן